utorak, 3. prosinca 2024.

... oči pune Hrvatske - crkva kapela sv. Petra (i Pavla); Novo Mjesto!

 ... put me vodio u daljnja istraživanja Zelinskog kraja. Došao sam do još jednog štićenog spomenika Hrvatske kulturne baštine. Prvi put sam čuo za ovo Novo Mjesto. Neka mi mještani oproste neznanje. U njemu odmah do mjesnog groblja kapela posvećena sv. Petru. 



... istražujući dostupne internet podatke uočih i podatak kako je naziv i kapela sv. Petra i Pavla. Pripadali su redu Dominikanaca, kasnije su postali mučenici te svetci. No kako god. Mirnoća i spokoj ranog prosinca i ovdje smiruje tijelo. Šetnja lagana dopušta milovanje blagog sjeverca po obrazima.


... Wikipedija kapelicu opisuje pod slijedećim navodima:
Izvorno kasnoromanička građevina iz 13.st. pregrađena je u razdoblju gotike, barokizirana u 17. st. te obnovljena 1913. godine, a ubraja se u najznačajnije srednjovjekovne sakralne građevine sjeverozapadne Hrvatske. Jednobrodna je građevina pravokutnog tlocrta s užim pravokutnim svetištem i zvonikom nad zapadnim pročeljem. Nad brodom je drveni strop, a nad svetištem gotički križni svod. Osim očuvanosti izvornog srednjovjekovnog arhitektonskog sloja, veliku vrijednost predstavlja velik broj sačuvanih slojeva žbuke i figuralni oslik unutrašnjosti iz nekoliko faza. Najstariji sloj zidnih slika datiran je u 14. st., a sljedeći nastaje krajem 14. i početkom 15. st., dok je vrijeme nastanka trećeg slikanog sloja vjerojatno kraj 15. st. Dobro očuvane zidne slike izvorno u cijelosti oslikane unutrašnjosti najveća su vrijednost crkve.


... uvijek mi žao što ostajem uskraćen za unutrašnjosti ovih starica. Oni uporniji mogu "skinuti" više informacija o istraživanju freski sa poveznice: https://www.academia.edu/83787352/Prilozi_istra%C5%BEivanju_zidnih_slika_u_kapeli_sv_Petra_u_Novom_Mjestu



* Utemeljena je u doba Ladislava Rakovečkog koji je sjeverozapadni zid broda dao oslikati prizorima iz ciklusa Legende o sv. Ladislavu , posvećenih njegovu zaštitniku. Pored njih u kapeli je fragmentarno sačuvano i više slojeva zidnih slika iz 14., 15. i 16. stoljeća, među kojima su najvrjedniji scene Majke milosrđa i Jeseova stabla na trijumfalnom luku, te Sveto lice iz Luccae i apostoli na zidovima svetišta.



** Vrijedan je i oltar Majke Božje, djelo nepoznatog autora iz oko 1650./1660. godine. Crkva se ubraja u najznačajnije srednjovjekovne sakralne građevine sjeverozapadne Hrvatske.
... još danas su vidljivi opkopi na uzvisini gdje se ponosno kočoperi stara kapela.


... oči pune Hrvatske - Blaškovec, crkva sv. Antuna Padovanskoga!

 ... crkva je zaštićeni spomenik Hrvatske kulturne baštine. Izgradnja joj se veže uz prijelaz 18. na 19. stoljeće na posjedu plemićke obitelji Drašković. Jednobrodna crkva obnovljena je krajem 19 st. Pravokutna oblika sa polukružnim svetištem i malom sakristijom. Zvonik je iznad pročelja.

... nije ju niti jednostavno naći no povremeno se vidio zvonik sa prometnice te sam došavši do dućana u drugom pokušaju pošao desno uskim asfaltiranim putem punim naslaga jesenjeg lišća koje prekriva rupe. Eto me na kraju asfalta kod zadnjih kuća, parkiram i pogledom uz brijeg nalazim obrise crkve sa desne strane, a na istočnim obroncima Zagrebačke gore. Odličan orijentir je i toranj OIV izgrađen pedesetak metara od crkve.



... okoliš zapušten, reklo bi se davno uređivan, prozori prljavi. Našao sam podatak da se prije nekoliko godina obnovio krov te obavila sondiranja na prostoru svetišta čime se spriječilo daljnje propadanje, pogotovo od vlage.


... pogled kroz prljavo prozorsko staklo na jednu (sliku) postaja Križnog puta.


... pogledom kroz drugi prljavi prozor prema svetištu ulovio sam zanimljiv kadar raspela.


... kroz okomitu pukotinu na donjem dijelu ulaznih vrata ulovio sam kadar baroknog oltara posvećenog sv. Antunu. Oltar je darovala zagrebačka prvostolnica g. 1884. Na njemu se nalazi prikaz sv. Antuna s ljiljanom u jednoj i djetetom Isusom u drugoj ruci. Sa strana oltara "odmaraju" sv. Petar i Pavle.


... Blaškovec je bila samostalna kapelanija koju je ustanovio kardinal Franjo Kuharić do proglašenja župom 31. svibnja 2009. Pretpila je i oštećenja u nedavnim potresima te je neko vrijeme objekt bio kategoriziran neuporabljivim.



... ogoljela stara stabla.


... vrijedni dijelovi baroknog inventara svrstavaju ovu crkvu među značajne sakralne objekte zelinskog područja. Restauratorske radove na oltaru obavila je firma Dok-art u vremenu 2004. - 2012.



... boje jeseni i crkvi i okolini daju poseban šarm! Ljepota se skriva i u kratkim putovanjima. Ljepota je u destinaciji koju otkrivam.


... crkvi se može priči i sa druge strane, kroz ulicu sv. Antuna i okolne vinograde.



... prije samog dolaska na prostor crkve ulovio sam dva zanimljiva kadra: drvarnicu u starom TAMiću te vjetrušu u traženju plijena.


ponedjeljak, 2. prosinca 2024.

... oči pune Hrvatske - Sveta Helena (crkva i dvorac)!

 ... volite li putna iznenađenja? Ja definitivno da! Krenem nekamo u vikendaški đir prethodno zapisavši potencijalne ciljeve iz grupe dvoraca, starih gradova, utvrda, crkava, kurija, a putem otkrijem dodatnu vrijednost. Dodatna vrijednost za mene je lokalitet za koji nisam znao. Vozeći prema nekom zacrtanom cilju usput otkrijem nešto što mi dodatno napuni dušu, proširi zjenice, ubrza otkucaj srca te napuni memoriju fotoaparata. Jedva čekam vratiti se doma i pregledati fotke. Ovotjedni cilj bila je jedna crkva u naselju Sveta Helena na području grada Sveti Ivan Zelina.


... evo je preda mnom na malom brežuljku, na čistini kojom dominira. Okolina u mirnoći prohladnog dana umiruje. Pogled na polja, zelinski kraj doprinose užitku. Eh da! Spomenuh iznenađenje. Skrilo se u vidu otkrića kurije nedaleko crkve te u spomen ploči postavljenoj na crkvi sa objašnjenjem njene povijesne vrijednosti te povijesne vrijednosti samog mjesta. Kaže povijest kako je i ovdje hrabrost ratnika zaustavila Tursku silu.



... i ovdje se ponovo pokazalo kako je Hrvatska “predziđe kršćanstva” prema papi Lavu X. koji nam je taj naziv dodijelio (Antemurale Christianitatis, latinski). Za obranu naših prostora bio je postavljen ban Petar Erdödy. Nije bio uspješan kao vojni zapovjednik. Sudbina je prije ovog prodora Turaka banu Erdödyu bolešću zapriječila zapovijedanje obrambenim postrojbama te je za zapovjednika obrane postavljen uskočki kapetan Ivan Lenković. Brojčano snažniji te vojno bolje opremljeni Turci su poraženi. U bitci se proslavio Ivan Lenković, svojevremeno senjski uskočki kapetan. Ovom bitkom 1557. je po tko zna koji put uz ratničku vještinu, Božju pomoć te hrabrost zapovjednika uz poklič "Kako Bog dade!" obranjena Europa (Beč).


... na žalost u unutrašnjost crkvice nisam zavirio. Možda jednom bude prigode.



* Lenković, Ivan, vrhovni kapetan Hrvatske i Slavonske krajine (? – Otočec kraj Novoga Mesta, 22. VI. 1569). Član obiteljske grane Lenkovića, koja se potkraj XV. ili na poč. XVI. st. pred naletima Osmanlija iselila iz Like u Kranjsku. U voj. karijeri Lenković se istaknuo već pri opsadi Beča (1529). Od 1537. bio je dozapovjednik Bihaćke kapetanije, a najkasnije 1539. postao je senjskim kapetanom i zapovjednikom uskoka od Senja do Save. Oko 1546. bila mu je povjerena i kapetanija žumberačkih uskoka, čime je postao zapovjednikom sveukupnih uskočkih postrojbi. Bio je zamjenik vrhovnoga kapetana Hrvatske i Slavonske krajine 1547–56., pri čemu mu je poglavito bila povjerena obrana Hrvatske krajine. Prema kralj. nalogu, izradio je 1553. nacrt obrane hrvatsko-slavonskih granica, koji je gotovo u potpunosti bio prihvaćen. S Nikolom Zrinskim nastojao je pomoći opsjednutomu Sigetu (1556), vežući na sebe, napadima na okolne gradove, velik broj osmanskih snaga. Obnovio je utvrdu Senj, a radi njegove bolje zaštite podignuo je tvrđavu Nehaj grad (gradnja završena 1558). Vrhovnim kapetanom Hrvatske i Slavonske krajine imenovan je 1556. pa je nastavio aktivno sudjelovati u borbama s Osmanlijama i suzbijati njihove provale. God. 1567. zbog bolesti se povukao s položaja vrhovnoga kapetana.


** Crkva je jednobrodna kasnogotička građevina iz druge polovice 16. stoljeća. U današnjoj crkvi sačuvani su pojedini gotički arhitektonski elementi. Nad glavnim pročeljem izdiže se manji drveni zvonik. Služila je i kao utvrda, kao pribježište od Turaka i bila je okružena drvenim palisadama i jarkom.
 

... ipak sam kroz manji, prljavi i zamagljeni prozor "bacio" jedan pogled u unutrašnjost crkvice na koordinatama lokacije: 45.90614, 16.26001. Negdje ju nazivaju i crkva Svete Helene križarice.


... otkriće drugo, dvorac Mikšić na stotinjak metara od crkve! Doduše Wikipedija objekt naziva Kurija Adamović-Hellenbach-Mikšić, negdje se vodi pod nazivom dvorac Sveta Helena, a negdje samo kako nađoh dvorac Mikšić. Kako god ga nazivali veći dio ga propada.


... nekada je i dvorac i crkvicu obogaćivao perivoj. 


... sjeverno krilo je obnovljeno.


... središnji dio potpuno je propao.



... na južnom dijelu obnovljeno je samo krovište. Do 1975 g. ovaj dio korišten je kao škola.

*** Podaci o Svetoj Heleni kao plemićkom posjedu mogu se pratiti od početka 13. stoljeća. Dvorac se spominje u izvorima tijekom 17. stoljeća, no nikakvi podaci o njegovu izgledu nisu sačuvani. Tada se kao vlasnik posjeda navodi Nikola Zrinski, koji je 1623. godine, pak, založio Svetu Helenu, zajedno s Majkovcem i Šenkovcem, za 4000 imperijala plemiću Koczyju.
Sveta Helena spominje se i kao jedna od sastavnica posjeda Zrinskih pri zapljeni njihove imovine nakon sloma urote Zrinskih i Frankopana 1671. godine. Sredinom 18. stoljeća Sveta Helena bila je u posjedu križevačkoga podžupana Ivana pl. Saića od Pernice. Nakon udaje njegove kćeri Judite za Ivana Kapistrana I. Adamovića oko 1760. godine, Sveta Helena dolazi u posjed slavonskih plemića i baruna Adamovića Čepinskih.

*** Potkraj 19. stoljeća, sagrađen je novi dvorac pravokutnog tlocrta s kulama u uglovima te s neogotičkom dekoracijom pročelja. U potresu 1880. godine stari je jednokatni dvorac bio toliko oštećen da ga se nije moglo popraviti pa je srušen. Na njegovim temeljima je izgrađen novi prizemni, skromniji dvorac.




... niti jastreb, zračni predator više nije mogao pratiti moju šetnju od ruševnog dvorca do crkve. Kliknuo je odgovorivši na moje klikove fotoaparatom i odletio tražeći neki bolji pogled.