subota, 4. siječnja 2025.

... oči pune Hrvatske - Matanovi dvori (Imotski)!

... početak 2025 g. početak je i mog novog životnog ciklusa pod nazivom: "U mirovini sam!" Početak koji obilježavam putovanjem na koje su me pozvali nećak Luka te brat Goran. Sasvim slučajno kod naših domaćina Zdenke i Zdenka Bago gdje smo zastali malo zameziti domaćeg sira, pršuta i nešto tekućine dolazi do prijedloga: "Posjetite Matanove dvore." A gdje su, zapitah? Pa dvista metara ispod naše kuće rekoše. Ajmo, gotovo u tren prekinuh uživati u ponuđenim delicijama, zgrabih fotić te se zaletih spuštati ulicom.


... ne mogu opisati uzbuđenje pri susretu sa kućom i natpisom Matanovi dvori. Stojim ispred legendarne, izvorne destinacije, kuće u kojoj je snimana kultna serija. Preciznije kuće koja je "glumila" Matanove dvore! Na žalost danas je zapuštena. Da nema natpisa na njoj tko bi prepoznao o čemu se radi? Jedini zvukovi iz nje prolasci su jakog vjetra koji je pokoravao Imotsku krajinu. Tijekom obilaska ove kamene "starice" oživljavao sam kultnu seriju u svojim mislima i sjećanjima. Sjetih se kako sam tada navečer s malim brojem odabranih prijatelja prepričavao odgledanu epizodu.


... serija je snimljena 1971, prikazana tek 1985. Mnogi se sjećaju nezaboravnih likova Matana (R. Šerbeđija), oca mu Kikaša (F. Šovagović), Kikaševe - Sile nečiste (Iva Marjanović), Vrtirepke (V. Knezović) te ostale plejade nezaboravnih likova i glumaca koji su ih utjelovili. Opisana je bila obitelj prosjaka, švercera sitnom galanterijom toga doba i torbara. Serija je snimana prema scenariju Ivana Raosa rodom iz Medova Doca.


... Kikaš i Matan imali su svoje suparnike u likovima arhineprijatelja: dida Kikašu bio je to Škiljo iz Zagvozda, a Matan je imao svoju "dektivu" odnosno "puliciju" u liku nezaboravna U. Kojadinovića.


... večer se spušta sa Biokova na grad Imotski, cijelu krajinu, obližnju utvrdu Topana, stadion Imotski i Matanove dvore. Lovim zadnje dnevne klikove. Dolazi najavljivana i promjena vremena.


... serija je zbog netom slomljenoga Hrvatskog proljeća punih dvanaest godina bila neobjavljena te je prvi put na Televiziji Zagreb prikazana tek 1984. Imala je i cenzuriranu epizodu u kojoj se upućuje poruka mladom Matanu o potrebi ostanka na djedovini i nenapuštanju rodna kraja. Matan je ipak otišao U Zagreb i u Niskozemsku "gledati " barjak,  širio svoje carstvo do kraja života uz razne uspone i padove. Postoji i razmišljanje kako je sam izvorni tekst scenarija potaknuo crvene vlastodršce onoga vremena na zabranu serije. Saga o Kikaševu i  Matanovu potomstvu i carstvu imala je trinaest snimljenih epizoda.
Jedan cenzurirani dio: Ne selo, sinko moj, nego cijela krajina, cijela zemlja. Više od tisuću godina živio je ovaj narod na ovom kamenju. I svaki kamen, daklem, sto put krvlju omastio, ali se s njega nije dao. I Saraceni, i Tatari, i Turci, i Mlečani, i Nijemci, i Mađari, i svaki đava' pakleni, a narod stoji, krv svoju prolijeva, al' se iz krvi ponovo rađa i korijenje, daklem, sve dublje u kamen pruža. A sada ga, daklem, svojevoljno iz kamena čupa, a kada, daklem, žile počupa i sam će umrijeti. Nedaj mu da umre! Nedaj da umre ovaj narod! Nedaj da žile čupa!


... cenzura drugova iz različitih komiteta bila je drakonska, išlo se do fizičkog uništenja njima spornih snimljenih dijelova. Vrdoljak je pokušao montirati integralnu verziju serije, ali su vrlo bitni dijelovi, nažalost izrezani te su uništeni i negativi snimljenih scena. Integralna verzija nikako se nije mogla napraviti. Srećom ostala je knjiga i scenarij sa originalnim tekstovima.


... o zabrani emitiranja serije, Vrdoljak je govorio: "Sjećam se, kada je najavljena premijera serije, tu večer sam pozvao sebi k doma u goste neke prijatelje. U to vrijeme sam radio dosta gledane filmove, pa se očekivalo i da će serija biti takva. Osim toga, serije su bile veoma popularne u to vrijeme. Kod mene su bili Ranko Marinković, Jure Kaštelan, Ivan Šibl, Ivan Raos i Fabijan Šovagović, svi sa suprugama, kao i moja cijela obitelj. Zakazao sam večeru u 18 sati, da bi u 20 sati, kada je počinjala serija, mirno mogli otići iz trpezarije u dnevni boravak. I, kad smo sjeli i svi dobili po čašu vina, na ekranu se, poslije Dnevnika, pojavio Oliver Mlakar, blijed i strahovito uznemiren. On je tada, doslovno, pročitao sljedeći tekst: Odlukom Redakcijskog kolegija odgađa se prikazivanje serije Prosjaci i sinovi. Serija je vrhunsko djelo, u njoj nema ničeg spornog. Sporna je samo ličnost autora. Dakle, mene."


... zanimljivosti: 
*Kao naturščik u ulozi seoskog djeteta u seriji je glumio naš poznati hrvatski nogometaš i državni reprezentativac, Ivan Gudelj. 
*Ivan Vrdoljak, režiser otkriva još jednu političku pikanteriju: »U scenariju je bilo jedno lice koje se zvalo Srbiguzica. A znate li što je srbiguzica? To je plod od divlje ruže i od toga se pravi pekmez. Negdje se to zove drugačije, ali u Imotskom se zove – srbiguzica. Zato što djeca jedu te plodove, koji su unutra puni onih malih, bodljikavih, sitnih stvari. Tako da se te dlačice zabiju u debelo crijevo i to strašno svrbi. E, zato se zove srbiguzica. Ali je Branko Puharić, koji je tada bio zadužen za ideologiju CK, od mene zahtijevao da izbacimo to ime. Meni je to bilo tako glupo da vam ne mogu reći. Onda smo u cijeloj seriji, a to je veliko lice, kad god se spomene ime Srbiguzica to morali promijeniti u Iziguzica, kako bi bio isti broj slogova u riječi.«
*Uloga Matana (starijeg) prvo je bila namjenjena Borisu Dvorniku koji je ulogu morao osbiti radi obiteljskih razloga. Nakon toga Vrdoljak je ulogu dodijelio R. Šerbeđiji.
*U kolovozu 2010. otkriven je, u parkiću ispred trgovačkog centra Park & Shop u Imotskom, spomenik Matanu.


... poznati citati iz serije: 
Tri koraka isprid mene, Silo nečista. Matan je uvijek Nuši davao prednost. Nije sigurno je li to bilo zato što ju je želio promatrati ili da, u slučaju da nalete na dektivu, miliciju ili bombu, Nuša naleti prva.
Sve ti je Amerika, di nije ovo naši kamen, ovi ždrak, ovo naše sunce, i slavići i vrane, naše vrisi, naša misečina. Sve ti je Amerika. Svudi ti se manta, a ovdi bistri. Svudi pijano teturaš, a ovdi, Matane, ovdi živiš. Ja tamo nisam živila. Vrtirepka o životu u Americi i povratku u domovinu, trinaesta epizoda.


... serija je klasik dramskog programa TV Zagreb. Nalazio sam podatke da su je nazivali "lektirom" televizijskog stvaralaštva! Nešto što su barem generacije rođene prije osamdesetih morale odgledati.




... serija je u to vrijeme slovila kao najambiciozniji i najskuplji projekt zagrebačke televizije. Niti knjiga nije prošla bez kritike crvenih drugova. Prosjaci i sinovi, ocijenjena je čak kao poziv na "građanski rat i istrebljenje", roman koji propagira "mržnju i fašizam", vjerojatno jer je objavljena u izdanju Matice hrvatske. Na koricama knjige tiskana je napomena "serija rađena po romanu".


... koliko je knjiga, scenarij i serija svevremenska otkriva jedan citat itekako primjenjiv na današnje vrijeme: ˝Udarila, rođo, svicka kriza. Svukud čemer, plač i jadikovka. Staro – il od godina manito, il posve onemoćalo; a mlado neće ništa radi. Nu, čeljad imacka i jopet žive – kupuju, prodaju, priprodaju, pa tako, jedanput, dvaput, triput, stoput u krug, dok je i svita i vika, i mudra roda Kikaševa!˝

... spomenik je od sedam tona teškog kamena isklesao samouki umjetnik Ljubomir Žužul.


... slijedećim citatom završavam ovu malu priču i podsjetnik na Matanove Dvore. Mir i spokoj okoline i dalje remeti samo zvuk vjetra i nepravilno udaranje škura ne nekoj od obližnjih kuća. Škanjac se održava na visini bezuspješno pikirajući svoj cilj, a ja se odvajam prema obližnjoj utvrdi Topana radi još jednog obilaska i iskustva u susretu sa poviješću.


... pronašao sam na TikToku ulomke iz serije, pa koga interesira neka klikne: