... iskoristiti lijep i sunčan dan blagodat je ponuđena od Boga. Nakon što riješiš obveze "oko kuće i u vrtu", a radni dan u mirovini to dozvoljava - pali pilu. Hondicu sam usmjerio u smjeru Daruvara. Nekoliko destinacija mi je u glavi. O njima naknadno. Ova je nekako usputna. Doduše prije nekoliko godina uočio sam ovu crkvu u nečijoj FB objavi, a sada sam je sasvim slučajno i obišao. Doslovno sam naletio na nju. Slučajni žmigavac nakon Velikih Bastaja po uočenom putokazu vozeći prema Batinjanima.
... u središti sela kod dućana, igrališta i raspela nailazim na drugi putokaz. Uski zemljani put, stotinjak metara deset postotne uzbrdice, pa onda tristotinjak metara između njiva do šume. Kroz šumu pedesetak metara nizbrdice i evo me ispred crkve. Tek tada sam shvatio kako se nađoh pred crkvom koju sam davno uočio na FB-u te kojoj sam davno zacrtao posjetu.
... na stranicama TZ Daruvara nalazim slijedeće podatke: samostan i crkva Sv. Ane u gotskom stilu, iz 15. stoljeća, koju su 1412. godine sagradili pavlini reda Sv. Benedikta. Turci je ostavljaju u ruševinama, a onda dolaze monasi iz manastira Pakra i obnavljaju crkvu i samostan. Nakon što su 1779. godine, po naređenju Marije Terezije, istjerani iz samostana, on biva poklonjen vlastelinu Izidoru Jankoviću, kojemu je kasnije samostan služio kao skladište sijena, a 1836. godine služio mu je kao štala te biva u potpunosti zapušten.


* Ipak pored burne povijesti crkva sv. Ane čuva brojne gotičke elemente i spada među najvrednija zdanja ovog stila u kontinentalnoj Hrvatskoj. Crkva je jednobrodna, pojačana s kontraforima. Oltarska apsida je trostrana s vanjske strane, dok je s unutarnje polukružna. Oltarski dio osvijetljen je sa tri gotičke bifore. Sjeverno i južno nalaze se po tri gotičke bifore koje osvjetljavaju lađu hrama. Na sjevernoj je strani ulaz kao i na zapadnoj, iznad kojeg se nalazi gotička unifora. Od nekada velikog gotičkog tornja, koji je viđen 1702. godine danas nema tragova.
* U crkvi se vidi i nekoliko oštećenih ikona iz 18. stoljeća. Ikonostas je iz 1906. godine, a radio ga je majstor iz Zagreba, dok je okvire radio nepoznati stolar iz Pakraca. Spomenik je pod zaštitom države.
Njezinu ljepotu prenio je na platno slikar Oton Iveković, a akvarel je u vlasništvu Hrvatskog povijesnog muzeja u Zagrebu.
** Početkom 18. stoljeća Sveta Ana je adaptirana za pravoslavno bogosluženje. Neko je vrijeme bila čak i središte pravoslavnog manastira (1735—1775), nakon čega je pripala obližnjem manastiru Pakri. Krajem 18. stoljeća oduzeta je od ovog manastira i podređena parohiji u Velikim Bastajima. Od tada je građevina počela propadati tako da je 1852. morala biti potpuno zatvorena zbog opasnosti od urušavanja krova.
... zapušteni izvor!
... nakaradni crni najloni koje kao rukave neke aveti šiba vjetar!
... zdanje je i dva puta obnavljano. Prva je bila u 19. stoljeću, a druga između 1904. i 1907. godine. Tada je nedostatak sredstava ograničio planirane zahvate.
... na kraju me pozdravio jedan fazan sa obližnje njive iz sigurne udaljenosti. Kliktanjem Vas poziva; "POsjetite ovu krasoticu"! Barem izvana, jer ružna metalna vrata sa velikim lokotom ne dopuštaju divljenje interijeru.
** Wiki