četvrtak, 26. rujna 2024.

... oči pune Pešte i Budima (Budim; treći dan)!

 ... treći, završni dan, plan je obići poznati mađarski Parlament. U prva dva dana gledali smo jednu od najpoznatijih razglednica Budimpešte i sa Budima i valova Dunava. Sada uživamo u impozantnoj građevini Pešte iz neposredne blizine.


... Mađarski parlament (mađ. Országgyűlés) najviše je zakonodavno tijelo Mađarske. U svojim različitim razdobljima u njemu je radilo od 200 do čak 386 zastupnika (od 1990. do 2014. godine). Gradnja je trajala 17 godina (1885. – 1902. godine). Arhitekt je Imre Steindl, na žalost preminuo tjedan dana prije završetka radova.


... IMPRESIVNO sa svake strane!


... navodi naša vodička Silvestra zapanjujuće brojke: po veličini je to treći parlemnt u svijetu. Nastao je površini od 18 000 m2. Sadrži 691 prostoriju i "skriva" ukupno 20 km stepenica i hodnika.


... po pročeljima je razmješteno devedesetak kipova (skulptura) koji prikazuju velike pretke mađarske povijesti. Unutra su još 162 kipa, a iznad nekih je kristalni luster težak skoro četiri stotine kilograma.




... malo o Đuli: rođen u Transilvaniji, borac za neovisnost Mađarske (zajedno sa Lajos Kossuthom, kasnije su se malo i razišli po pitanju zajedničkog suživota u A.U. monarhiji). Zanimljivo da je radi svoje uloge u revoluciji osuđen na smrt vješanjem, a simbolično je "obješen" u odsutnosti. Obješena je u stvari njegova lutka. 

... brončani reljef Berlinskog kongresa 1878. koji je inicirao Andrassy.


... brončani reljef krunidbe iz 1867.


... imao je buran život i sa caricom Sysi. Nakon stabilizacije odnosa sa Bečom, povratkom iz izgnanstava piše i nacrt prvog ustava. Postaje i premijerom dvojne monarhije. Čak je i caru koji ga je osudio na smrt držao krunu na krunidbi.


... ajmo se vratiti parlamentu. U svom najvišem dijelu građevina doseže 96m. Simbolično predstavlja 1896. godinu. Tada je proslavljena tisućita obljetnica dolaska Mađara (Ugra i ostalih plemena) na ove prostore. Bazilika sv. Stjepana također je iste visine te se u gradu ne smije graditi viša građevina. U unutrašnjem uređenju upotrjebljeno je četrdeset kila 23-karatnog zlata izvađenih iz tri mađarska rudnika zlata. Na najširem dijelu široka je123 metra.


... ukupno 365 tornjeva krasi mađarski parlament! ... za svaki dan u godini po jedan.


... još malo brojki: za radove je angažirano oko sto tisuća ljudi. Izgrađena je od četrdeset milijuna cigla, te trideset tisuća kubika isklesanog kamena. Unutar zdanja je deset dvorišta u koja turistima nije dopušteno ulaziti.


... u parlament se može ući iz dvadeset i sedam ulaza. Crveni tepisi na hodnicima hodnicima ukupne su dužine gotovo 3 kilometra. Unutra je najveći ručno vezeni tepih u Europi, a nakon glavnog ulaza na jednu razinu se penje po opet namjerno simboličnih 96 stepenica. Posebno osmišljen sustav grijanja i ventilacije tada izgrađen bio je pravo moderno čudo i uz modernizaciju razmjernu današnjem tehnološkom razvoju rabi se i danas. U susjednoj se zgradi nalazila velika parna peć, od koje su podzemne cijevi dovodile vruću paru pa grijale građevinu.


... godišnje ga obiđe gotovo sedamsto tisuća turista. Zgrada je pod zaštitom UNESCO-a od 1987. godine.
Grbu Mađarske kao nekada i danas krase i četiri naša grba: povijesni grb Hrvatske s početnim bijelim poljem koje tamo nikome ne smeta, grb Dalmacije, grb Rijeke i grb Slavonije. Hrvatska je bila od iznimne važnosti za Mađarsku. Poznata je vječita težnja Mađara za ostvarenje puta prema, a mogli su to samo preko Hrvatske. Isto tako su nas stalno htjeli pomađariti, što pamte mnogi naši krajevi. No dobili su povijesni vritnjak!!!







... u turističke svrhe radi obilazaka za neradnih dana parlamenta možete razgledati njegove bogato ukrašene prostorije s mnogim umjetničkim djelima. Najveća atrakcija je je zasigurno izložena Sveta kruna sv. Stjepana koja se nalazi i na grbu Mađarske.


... spomenuti sustav grijanja osmišljen samo zato da na krovu ne budu dimnjaci, koji bi pokvarili vizualni dojam zgrade.



... unutrašnjost krase zadivljujuće freske i vitraji.



... okolina parlamenta također je zanimljiva! Jedan ulaz čuva spomen na 25. listopad 1956. Mađarska revolucija 1956. godine je naziv za ustanak protiv sovjetske prevlasti i za liberalizaciju društva od komunizma, koji je trajao od 23. listopada do 10. studenog 1956. godine. Vođa pobune bio je mađarski premijer i reformist Imre Nagy.


... Franjo II. Rakoci bio je mađarski feudalac, transilvanijski vojvoda od 1704. godine i sin Franje I. Rakocija i Jelene Zrinski Rakoci, kćeri Petra Zrinskog. Unuk je Petra Zrinskog, sin Franje I. Rakoczyja i Jelene Zrinske. (Wikipedija)


*Lajos Kossuth, vođa Mađarske revolucije iz 1848. i 1849. godine, bio je gotovo vršnjak znamenitog hrvatskog bana Josipa Jelačića. Njih su se dvojica tijekom te revolucije borila na suprotnim stranama.
(Wikipedija) Zalagao se za Ugarsku koja bi se prostirala "od Jadrana do Karpata". Bivši ministar financija prve mađarske vlade. ** U nacionalnom pitanju bio je isključiv tvrdeći da su u cijeloj Ugarskoj samo Madžari nacija, a svi su ostali narodi samo narodnosti, koje u toj madžarskoj državi ne mogu imati nikakvih vlastitih, nacionalnih prava; to je bio jedan od razloga zbog kojega se Hrvatska pod vodstvom bana J. Jelačića pridružila Austriji u borbi protiv madžarske revolucije.



... obnova zgrada nesuđena parlamenta!




... spomenik konzervativnom državniku grofu Istvánu Tiszi. Ugarski političar, ministar-predsjednik Ugarske vlade od 1903. do 1905. godine, te od 1913. do 1917. godine.



... dvije okolne zgrade su "gubitnici"! Na natječaju za izgradnju parlamenta osvojile su drugo i treće mjesto. No izgrađene su u blizini na trgu i nije se pogriješilo. Presudno za pobjedu bio je ve dva puta spomenut sustav grijanja i ventilacije.



... Kuna i neki pandur u nekoj od ulica prema Židovskoj četvrti!


... Židovska četvrt; dom je druge najveće sinagoge na svijetu u koju se može smjestiti do 3000 vjernika! Nju (četvrt i sinagogu) na kratko smo izvana obišli, gotovo u trku radi nadolazećih kišnih kapi i vremena polaska autobusa prema domaji. Klik Kune i Sisi!











... i za kraj još poneka fotkica:



... klopa u čarda Kukorica, negdje uz Balaton!









... za zaboravljene podatke o Pešti i Budimu u napisanim blogovima te pogreškama slobodno me ispravite!
... isprike autorima/izvorima od kojih sam crpio podatke ukoliko nekoga nisam naveo, nije mi bila namjera sakriti izvor i nečiji trud.