... u Budimpešti možete kvalitetno "ubiti slobodno vrijeme i naći zanimljive sadržaje! Čak i ukoliko imate sreće nabasati na interesantan vam sadržaj onako sasvim slučajno. Šetajući! Mi smo naišli na Banksy izložbu. Meni je poznat zahvaljujući "fejsari".
... za one kojuma "ON" nije poznat evo nekoliko citata sa *Wikija! Osobno nisam siguran je li on pojedinac ili je pojedinac multipliciran po svijetu u nekoliko njih!
*Banksy je pseudonim poznatog britanskog crtača grafita nepoznata identiteta. Pretpostavlja se da je iz grada Yate pored Bristola, te da je rođen 1974., no to još nije sa sigurnošću dokazano. Također se nagađa da je švicarski umjetnik Maître de Casson zapravo Banksy. Međutim, Maître de Casson kaže da on nije Banksy. Svojim satiričnim i duhovitim grafitima, koje crta uz pomoć ličilačkih šablona često iskazuje nezadovoljstvo ratom i kapitalizmom. Među njegovim poznatim uradcima su oslikavanje izraelskog zida na Zapadnoj obali idiličnim prizorima, postavljanje svojih slika u poznate muzeje, te postavljanje izložbe sa živim oslikanim životinjama.
*Banksy koristi taktike komunikacijske gerile, kako bi ponudio alternativnu perspektivu o političkim i ekonomskim pitanjima. Često mijenja i modificira poznate motive i slike. Preuzeo je naručeni posao u dobrotvorne svrhe (npr. za Greenpeace) i dizajnirao brojne naslovnice CD-a. Kao umjetnik do sada je radio u zemljama poput Australije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Izraela, Italije, Jamajke, Japana, Kanade, Kube, Malija, Meksika, Austrije, Palestinskih teritorija, Španjolske i SAD-a.
*Uz primjenu šablona grafita Banksy je neovlašteno instalirao i svoja djela u nekoliko muzeja. 2005. njegova su djela pojavila na ovaj način u londonskom Tate Modern, New York Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum, American Natural History Museum i Louvreu. U svibnju 2005. u Britanskom muzeju pronađena je Banksyjeva verzija špiljske slike na kojoj je prikazan čovjek u lovu s kolicima za kupovinu.
*Wikipedija
... ziher nisam usamljen ukoliko ova dva djela proglasim svojim favoritima. Vjerojatno stoga što ih i najdulje "poznam".
* Wiki: Bacač cvijeća, Cvjetni bombaš, Bijes ili Ljubav je u zraku mural je šablonom iz 2003. u Beit Sahouru na Zapadnoj obali koji je izradio grafiter Banksy, a prikazuje maskiranog čovjeka koji baca hrpu cvijeća. Smatra se jednim od Banksyjevih najslikovitijih djela; slika je naširoko replicirana.
... kliknite pregledajte: https://www.banksy.co.uk/index.html
... a sad malo mojih utisaka! ... u stvari, samo je jedan utisak: ODUŠEVLJENJE!
... našao sam negdje podatak kako se u javnom pojavljivanju ponekad fotkao sa papirnatom vrećicom na glavi, ili bez nje. No kako onda ostaje nepoznat? Često postavljene izložbe nemaju njegov blagoslov tj, nisu autorizirane. Surađuje samo s velikim muzejskim prostorima.
... no ipak je kažu razotkriven! ** Njegovo pravo ime razotkriveno je prilikom tužbe tvrtke koja je provjeravala autentičnost njegovih umjetnina. U spomenutoj tužbi, kao Banksy se navodi 53-godišnji umjetnik Robin Gunningham. Međutim, baš kao što nam i sam Banksy poručuje, nije bitan njegov identitet, već poruke koje šalje putem svojih umjetničkih djela.
... Mistery of Banksy“ možda ipak jednom "sleti" i nama u Zagreb!
... gore: podmetanje pod tepih i lovljenje gebisa!
**** Banksy je boravio u Parizu oko Svjetskog dana izbjeglica (20. lipnja 2018.) i u pozadini Pariškog tjedna mode koji je predstavio suradnju između marki visoke mode i poznatih umjetnika ( Dior se udružio s KAWS-om , a Louis Vuitton s Takashijem Murakamijem ).Banksy je tom prilikom napustio Francusku s nekoliko dirljivih murala, sa snažnim političkim porukama. Oni ciljaju na francusku vladu, posebno s obzirom na ono što se smatra njihovim lošim upravljanjem situacijom s migrantima.
****Vjerojatno jedan od najprovokativnijih murala u seriji, Liberte, Egalite, Cable TV , reinterpretacija je poznate povijesne slike Jacquesa-Louisa Davida, “Napoleon prelazi Alpe” . Ova slika je kanon povijesti umjetnosti u Francuskoj koja predstavlja Napoleona na njegovom ratnom konju koji osvaja Europu, pravi simbol moći i utjecaja...
*** U snažnoj kontroverzi prema konzumerističkom društvu , u kojem vlada bog novca , Banksy je 2004. stvorio: Krist s vrećicom za kupovinu .
*** Uvijek preklapajući sveto i profano , Banksy je 2006. stvorio: Sale ends .
* WIKI: Sin migranta iz Sirije je mural iz 2015. autora grafita Banksyja. Mural se nalazio u džungli Calaisa, što je nadimak za kamp u blizini Calaisa u Francuskoj, gdje su živjeli migranti dok su pokušavali ući u Ujedinjeno Kraljevstvo.
**** Migrantska jušna kuhinja realizirana je u blizini stanice podzemne željeznice Porte de la Chapelle.
... zabranjen prolaz!
* Barely Legal bila je izložba umjetnika grafita Banksyja, održana u industrijskom skladištu u Los Angelesu, Kalifornija, 2006. Besplatna izložba održana je tijekom vikenda 16. rujna 2006. Dio izložbe bio je i 37-godišnji indijski slon koji je oslikan tako da odgovara tapetama sobe u kojoj je bio smješten.
*** No future iz 2010. Za razliku od Djevojčice s balonom , naslov rada koji stoji velikim slovima kao natpis ne odaje ništa dobro. A jasno negativna poruka je osvijetljena i podnošljivija pomoću O. Samoglasnik je ujedno i balon iz kojeg polazi žica koju drži mališan koji gleda u stranu sjedeći zadubljen u svoje misli.
*** Miševi...postoje bez dopuštenja. Mrze ih se, love i progone. Žive u tihom očaju među prljavštinom. Ipak, sposobni su baciti cijele civilizacije na koljena.
*** Ako ste prljavi, beznačajni i nevoljeni, miševi su ultimativni uzor.
*** Djeca su stalni protagonisti Banksyjevih djela i prenose poruke koje su jednako snažne koliko i zagonetne . Ovo je slučaj poznate Djevojčice s balonom iz 2002. U ovom radu nije jasno je li djevojčica crveni balon u obliku srca iskliznula iz ruke ili ga pokušava uhvatiti.
... ne, nije ovo naša soba, nije niti naš hotel!
+ Wiki: Flying Copper je portret britanskog policajca iz 2003. godine koji je izradio britanski umjetnik Banksy. Portret je krilati i teško naoružani policajac sa žutim smajlićem koji zamjenjuje njegovo lice. Djelo je prvi put prikazano na kartonu koji je visio sa stropa na izložbi Turf War u East Endu u Londonu 2003.
... bacač cvijeća, opet!
*** Banksy protiv konzumerizma
Scenariji rata i ukradenog djetinjstva su oni koje evocira Napalm Can't Beat that Feeling . Protagonistica je Kim Phuc , devetogodišnja djevojčica, nažalost poznata po tome što je fotografirana gola i vrišteća, dok je bježala pred američkim napadom tijekom Vijetnamskog rata (1972.). Radosno je držeći za ruku , bez obzira na njezin očaj, Ronald McDonald i Mickey Mouse sa svake strane .
*** Ostali protagonisti Banksyjevih djela su policija . Potonji su često zastupljeni u neobičnim stavovima , daleko od institucionalne prirode njihove uloge. Ovo je slučaj Queen's Guard Pissing , kraljevski stražar mokri uza zid u Londonu .
Kissing Coppers koji prikazuje dva policajca koji se namjeravaju strastveno poljubiti .
*** Majmun je još jedan vjerni pratilac Banksyjevih djela. Kraljica Elizabeta , koja postaje Kraljica majmuna .
*** Najpoznatiji likovi također uključuju međunarodne slavne zrakoplovne osobe . Primjer je glumica Marylin Monroe , predstavljena kao u pop art remek-djelu Andyja Warhola, čije je lice superponirano s licem top modela Kate Moss .
*** Govoreći o Banksyjevom bezobzirnosti prema britanskim vlastima, umjetnik se ciljao i na Churchilla . Državnik postaje punk političar s fosforno zelenim irokezom, poput engleskog travnjaka.
*** Ostali protagonisti Banksyjevih djela su policija . Potonji su često zastupljeni u neobičnim stavovima , daleko od institucionalne prirode njihove uloge. Ovo je slučaj Queen's Guard Pissing , kraljevski stražar mokri uza zid u Londonu .
*** https://www.cristinabertolino.it/the-world-of-banksy-torino-storia-street-artist/
Nema komentara:
Objavi komentar