... eto nas na opet pod oblačnim ulicama Pešte nakon izložbe Banksy-a. Odlazimo laganim koracima prema Andrássy aveniji. Široka i uredna, skupa, rezidencijalna avenija koju narušava jedino slika mnogih potrebitih. Vjerojatno ih glavonje iz limuzina veleposlanstava ni ne primjećuju. Ispred niske skupih i jako skupih izloga, dućana, haustora leže, piju, spavaju i tako si gase život beskućnici. Nikoga ne smetaju i nikome ne smetaju. Čak ni Viktorovim žandarima i policiji. Surova je to slika. Ima ih i po našim gradovima, ulicama i trgovima, no ne toliko uočljivo i u tom broju. Ružna slika Pešte koju nisam fotografirao iz pristojnosti prema tim ljudima.
... dolazimo do zgrade opere pored koje smo u ta tri dana pronašli jedinu kavu koja je po našim hrvatskim mjerilima kava, pitka i okrepljujuća u svojoj maloj šalici. Jedan mali birc u ulici s desne strane opere. Gore na malom katu WC i dva, tri mala stola. Isto tako u prizemlju šank od dva metra te vani na terasi četiri limena stola i plastične kamp stolice. Nestvarna slika uz raskošnu zgradu opere na deset koraka.
... neorenesansna zgrada Mađarske državne opere čija je gradnja počela 1872. godine pod graditeljem/arhitektom imena Miklós Ybl. Spaja Elizabetin trg sa Trgom heroja odnosno Gradskim parkom iza njega. Car Franjo Josip uveličao je polaganje kamena temeljca spomenute godine. Završena je devet godina kasnije omogućivši smještaj za 1200 uživatelja glazbene i scenske ozbiljne umjetnosti.
... jedan od najpoznatijih austrijskih skladatelja i umjetnika Gustav Mahler bio je svojevremeno i ravnatelj ove opere. Izvukao je operu iz financijskih poteškoća te se njegovo ravnateljstvo smatra zlatnim razdobljem ove operne institucije.
... financijeri izgradnje interijernih i eksterijernih krasota bili su Car Franjo Josip i sam grad (gradski oci u ime građana). Tijekom ceremonije svečanog otvorenja mnogi građani htjeli su ući i vidjeti što su to višestruko preplatili uz probijanje rokova dovršetka. Incident je nekako spriječen, skandalčić se još spominje.
... ukrasni ornamenti oduševljavaju svačije oko. Kako li je tek u glavnoj dvorani?
... u današnje vrijeme ovo je druga po veličini opera u gradu i državi.
* Tijekom Drugog svjetskog rata, Opera House prestala je izvoditi od Božića 1944. Njezin golemi podrum pretvoren je u sklonište; mnogi članovi tvrtke i osoblje Opere bili su ovdje skloni tijekom tjedana opsade
... mislim da je ovaj striček lijevo dolje u fraku Franz Liszt.
... strop iznad bočnog ulaza.
... nastavljamo prema hotelu i završetku avenije Andrássy, lagano, s noge na nogu. Fotki je puno, jer prepuno je i divnih trgova, pročelja, parkova. Svega je nekoliko neuređenih zgrada i dvorišta!!!
... ispod avenije prolazi i podzemna željeznica koja tijekom naše posjete nije radila. Na jednom od trgova divimo se i našem Nikoli Šubiću Zrinskom kojega radi zasluga u A.U. monarhiji te junaka bitke za Siget izuzetno štuju (čak i svojataju) susjedi Mađari.
... zgrada budimpeštanskog lutkarskog kazališta na prvoj donjoj slici. Zatim ispod nje je fotka glazbene akademije koju je osnovao Franz (Ferenc) Listz. Zatvorena na žalost subotom te nismo posjetili memorijalni mu muzej.
... svoju fotku akademije greškom sam izbrisao pa prenosim sa stranice:
Nema komentara:
Objavi komentar