subota, 20. veljače 2021.

... oči pune Hrvatske - Prilišće !

 ... od Netretića prema Vukovoj Gorici provezoh se Lujzijanom kroz selo Prilišće, obišao sam crkvicu Sv. Leonarda izgrađenu s početka 19. st te u središtu sela nađoh zanimljiv spomenik !

... o crkvi: http://www.prilisce.hr/nazivi-toponimi-2/kapela-sv-leonarda.html


















Tri legende o Prilišću:

Iz knjige Prilišće - Kupa, ljudi i tri sela; AŽ, JV, NV

O nastanku Prilišća postojidu tri pripovisti.
Za tako staro i veliko selo jedna bi bila premalo.

1

- Idemo ljudi! Za suncem! -
Prolaze dani i noći. Put je dug. Trudan je narod.
- Ustavit ćemo se ovdi! Ovo je prilišno mesto. Ima vode za blago,
zemlje za oranje, trave za krmu. -
- Prilišno je ovo mesto - slože se svi.
Voda je mirisala, zemlja je opijala, Nebo je blagoslovilo.
A mjesto je darovalo Prilišćanima svoje Ime.

2

Zemlja na ku su stigli bila je skoro sva pod lišćem, svud loza.
Po najboljoj zemlji pri vodi raslo je najveće i najdeblje drvlje. Jesen za je­seni lišće je otpadalo, a još su uvik krčili i panje vadili i nisu zažalili. Trud i muka bili su za hasan. Na krči je sve dobro rodilo. Tako je nastalo polje i Prilišće ime steklo.

3

Naroda ki je bižal pred Turki bilo je čuda. Vodili su ji Jakov, Mihovil i Tomaš. Bili su od sestar dica pa su ji zvali sestrići.
Kad su došli blizu vode, najstariji Jakov Sestrić je rekal:
- Tu ćemo stat i ostat za navik! Tu ćemo crikvu sazidat i mrtve zakapat. Čuda je naši u sužanjstvu ostalo. Nek ji Sveti Linart čuva i spasi, a nam pomore! -
Svi su se okrenili prema suncu ko je već zahajalo i klekli, prignili glave i dugo molili na steni iznad vode.
Drugo jutro čim je sunce bilo na ishodu, Jakov je već budan bil. Kad se pomolil, zazval je svoje sestriće i rekal:
- Ima nas čuda, a mista ima dost za sve. Ja ću ostat ovdi doli. Tomaš, ti si najmlaji, odi gori uz vodu, a ti Miho, bit češ u sridi, ali uvik ćemo bit složni i poštivat ćemo pravice i naše nove suside. Onda ćedu i oni nas štovat i Bog će nam bit na pomoć!

... oči pune Hrvatske - kuća Salamon Pfeffer (Karlovac)!

 ... kako je počeo prvi svjetski rat, što mu je bio okidač, većina zna, čak i mlađi naraštaji iz povijesti nešto uče/nauče, čuju, pročitaju o atentatu na "Tronfolgera", ja sam loveći proljeće odvezao turu prema Karlovcu želeći obići staru vojarnu, pa oko zvijezde, ali ...


... put sam vozeći kroz naselje Banija promijenio odlučivši provozati se pokraj Kupe prema Dubovcu, a tamo radovi, obilasci, blato, suženja, tucanik, jame i taman kada sam htio vratiti se prema centru grada, tamo oko pivovare uočih neku kuću, pa natpis na njoj, pa zastadoh, pročitah, poslikah i evo povijesti, evo nečega novog, evo nešto sam naučio ...








... nakon moga uvoda pročitajmo kraći naslov iz Povijesti:

Jedan od najsudbonosnijih atentata u čitavoj svjetskoj povijesti dogodio se 28. lipnja 1914. u Sarajevu. Naime, sarajevski atentat na austrijskog prestolonasljednika Franju Ferdinanda pružio je povod za Prvi svjetski rat. Nadvojvoda Franjo Ferdinand bio je nećak tadašnjeg cara Franje Josipa i nosio je titulu Thronfolger (hrv. prijestolonasljednik), jer stari car nije imao muških nasljednika nakon samoubojstva svog sina Rudolfa. Kobnog dana Franjo Ferdinand je sa svojom suprugom došao u posjet Sarajevu. Atentatori su imali široko zasnovani plan s čak 6 ubojica naoružanih i raspoređenih po ruti kojom je trebao proći nadvojvoda u vozilu.
Unatoč takvoj organiziranosti, atentat se dogodio gotovo slučajno, kad se već činilo da su svi pokušaji propali. Naime, cijela se stvar odigrala ovako: Franjo Ferdinand i supruga dočekani su na sarajevskom željezničkom kolodvoru. Pripremljeno je šest automobila, pri čemu je nadvojvoda ušao u treći po redu, veliku otvorenu limuzinu austrijske marke Gräf & Stift. Tijekom vožnje do gradske vijećnice jedan od 6 atentatora, Nedeljko Čabrinović, bacio je na taj automobil bombu, ali se ona odbila od sklopljenog krova i pala natrag na ulicu. Eksplodirala je pod sljedećim automobilom, tako da je nadvojvoda prošao bez ozljeda, ali je ranjeno 20 drugih ljudi. Povorka vozila je ubrzala i nastavila put prema Gradskoj vijećnici. Unatoč tome što je nadvojvoda bio potresen pokušajem atentata, tamo je nastavljen protokol i održani su svečani govori. Nakon svečanosti nadvojvoda i njegova supruga odlučili su posjetiti bolnicu u kojoj su bili ranjenici iz atentata.
Opet su sjeli u isti otvoreni automobil. Međutim, vozač automobila nije bio obaviješten o promjeni rute, pa je pri vožnji Sarajevom napravio jedno krivo skretanje. Prebacio je mjenjač u vožnju unazad da se vrati. U tom trenutku ugledao ih je jedan od šest atentatora, Gavrilo Princip, koji je već bio odustao od atentata i nalazio se u obližnjoj trgovini delikatesama. Dok je automobil pokušavao ići unatrag, Gavrilo Princip je pucao iz pištolja. Ispucao je dva metka, od kojih je prvi pogodio nadvojvodu, a drugi njegovu suprugu. Nadvojvodine posljednje riječi bile su upućene njegovoj supruzi: “Sophie, Sophie! Nemoj umrijeti! Živi za našu djecu!”, a na pitanje kako se osjeća, nadvojvoda je odgovorio “Nije to ništa!” Sophie je umrla prije nego su se dovezli do guvernerove rezidencije, a nadvojvoda deset minuta kasnije.

https://povijest.hr/nadanasnjidan/atentat-na-franju-ferdinanda-u-sarajevu-1914/

... u prozorima (izlozima) kuće postavljeno je nekoliko zanimljivih izložaka:





... preko puta te kuće i razrovane ceste, jedna tužna slika, slika iz povijesti u sadašnjosti: oronula, zapuštena, napuštena zarušena kuća, ne znam čija, ali na njoj uočih jedan detalj: