četvrtak, 8. lipnja 2017.

... oči pune Hrvatske - Kaptol, Trenkovo, Velika, Voćin !


... godišnji, godišnji, tak imam te rad ! Ponavljaju mnogi ovih vrućih srpanjskih dana, a neki od nas koji odmor tek čekamo punimo istrošene "baterije" u vikend izletima. Tako je i meni prošao jedan sada bivši izlet upravo u vrelini prošlih srpanjskih dana.
... nakon dan i pol dana malih poljoprivrednih radova u vidu košnje nabujale trave po dvorima očevima, danas sam nakon prikupljanja pokošene travurine zajahao Šokca i odjurio hladovinom cesta prema Požeškoj okolini!
Uvijek sam se volio vozikati tim predjelima, posebno na dva kotača, a danas je doživljaj upotpunjen novim slikama s puta i usputnim mirisima koji se probiše ispod vizira kacige.
Vožnjica lijepom zavojitom cestom Požeške županije, priroda, zrak, ali i dosta šljunka od mnogih nedavnih kiša, nažalost i kamenja uz rub ceste i u dosta zavoja, no brundanje motora jači je užitak !


Prva destinacija bio je stari grad Kaptol, udaljen od Požege dvanaest kilometara. Dominira nad mjestom. Šepuri se ljepotom svojih zidina iako mi se čini kako iznutra ima nepotrebne vegetacije, no unutar zidina nisam mogao! Do zidina te kasnogotičko-renesansne utvrde stiže se preko kanala nekada nabujala potoka Bistre. Utvrda je u obliku nepravilna šesterokuta s okruglim obrambenim kulama. U doba srednjeg vijeka unutar zidina bila je crkva sv. Petra i stambeni objekti samostana.


...  izgrađen je krajem 14. i početkom 15. stoljeća kao i mnogi drugi radi obrane od tada sve češćih osmanlijskih osvajanja. Danas uz zapadne zidine stoji crkva sv. Jurja, dok je u vrijeme osmanlija unutar zidina postojala i džamija.


... slijedeća usputna postaja je dvorac Trenk, u selu Trenkovo na cesti ka Velikoj iz smjera Požege. Dvorac nudi priču o barunu Trenku, nudi sjetni sanak prošlosti i ništa više u svojoj unutarnoj i vanjskoj zapuštenosti. Bože mili koliko povijesnih lokaliteta propada u zemlji koja s pravom nosi naziv Lijepa naša Domovina. Lijepa je, ali niti je cijenimo, niti je volimo, jer puno toga ostavljamo propasti, ne samo u gospodarstvu, već kako vidimo i u kulturi i povijesti. Okolni park srećom je solidno održavan, nudi impozantan broj drveća, a dominiraju stare i velike platane, hrastovi, neke crnogorice, ružičnjaci i ini drugi visoki i niski zasadi.







... čekajući obnovu!




... današnji naziv mjesta baštini uspomenu na najpoznatijeg pandura, baruna Trenka, no ranije se mjesto nazivalo Mitrovica ili Požeška Mitrovica. Ime je vjerojatno dobilo po srednjevjekovnoj crkvi sv. Dimitrija no asociralo je i na grad Mitrovicu iz jedne nekada nam zajedničke tuge Juge te je naziv promijenjen.


... okolni park i perivoj  zaštićen je još 1962. kao spomenička baština parkovne arhitekture.









... ulazak u Veliku, kad se shvati što tako malo mjesto nudi u geološkoj, kulturnoj, sakralnoj, povijesnoj, a kažu i gastro ponudi; shvatiš kako naselje dobivena imena prema rijeci ima i te kako opravdano ime VELIKA !
... velika je Velika, opisom stane u malo teksta i nešto fotki, ali oko je prenijelo puno više slika, uspomena i boja iz ovog mjesta.
... žao mi je što nisam mogao dopješačiti do stare utvrde u šumi iznad Velike, ali nije mi se u rukama nosila sva moto oprema i nisam htio Šokca ostavljati u podnožju brda. No svemu ima vrijeme govorio je Tin Ujević.


... oduševio me prije svega mali TRG GEOPARKA, inače geološko blago na svom ovom području diči se zaštitom UNESCO-a.
... na maloj površini velika edukacija o našoj i svjetskoj geološkoj različitosti, što u kamenim gromadama, što u edukativnim pločama.




















 


... Velička crkva i župa sv. Augustina dominira trgom i prostorom, zaklanja brda, nudi priču o fra. Luki Ibrišimoviću, na fasadi je ostavljeni dijelovi nekadašnjeg izgleda (reljefno). Također je povezana s putevima baruna Trenka...
... normalno, Solarni sat je precizan !







... vozeći se prema kraju sela odnosno nekadašnjem izletištu Zvečevo nailazim na malu kapelicu koju je podigla HNS, ne ova današnja već jedna ponosna stranka s početka ponosnih devedesetih; potom malo dalje uz potok Dubočanku mali mlin, puno obiteljskih vikendica, jedno veliko moderno izletište Duboka; po izgledu mi se čini izviđačko, prolazim i kraj sada zapuštenih bazena u Velikoj, uz stadion i priču o nogometnom prvoligašu nešto što ni Velikoj ni državi ne ide na ponos, putokaz table poučne staze i table o potoku koji je kažu ljudskim nemarom gotovo potpuno izgubio stanovnike: potočnu pastrvu i potočnog raka.


















... napustivši Veliku nakon odmora uz pivu kod Čića Mate polazim cestom prema zadnjem današnjem odredištu - Voćinu.
... Voćin je mjesto u Virovotičko Podravskoj županiji teško stradalo u Domovinskom ratu, razrušili su crkvu, masakrirali stanovništvo, a iz nekih kuća i danas kažu kako na susjeda Hrvata zaurla četničko grlo.
... obnovljena crkva, popularno narodsko Marijansko svetište, u blizini je i spomenik žrtvama četničkog pokolja:






... povratak u Lipik nudi jedinstveni geo kamenolom park Trešnjevica, priču o sedimentima i taloženju stijena u poučnom geološkom parku Rupnica, izvori, potoci ...






... kamenolom Trešnjevica;




... Rupnica;


... Čarugin kamen !



... očuvano stanište leptira plavca

;





... na kraju priče napio sam se vode na izvoru i put Lipika, Filipovac, Tabor 22!



....vrijedi ponoviti ovu vožnju i zabilježiti promjene nakon nekoliko godina.

Nema komentara:

Objavi komentar