... završetak mojih malih putovanja u 2023. godini zaslužio je odlazak u daleku povijest uz obilazak jedne utvrde. Nije bilo planski; ma niti u primislima. Puno puta motorom prema jugu odjurim kroz slunjski kraj, u povratku također. Ovaj puta sreću je donio put sa četverokotačem. Mokka je umjesto Yamahe XJR 1300 imala krštenje prvim putovanjem.
... klik sa ceste u selu Podcetin!
... "krivac" su FB igrice koje žena igra dugi niz godina, a što je urodilo virtualnim poznanstvom s jednom gospođom Stankom. Ona je Makedonka, živi u Švici i sa sadašnjim dugogodišnjim partnerom Matom povremeno dolaze u njegov zavičaj. Kordun, općinu Cetingrad, selo Komesarac, s pogledom na BiH, točnije V. Kladušu.
... spomene tako moja "vomen Kuna" koji dan prije Božića kako je njena frendica Stanka opet pitala kada ćemo doći do njih. Meni nije puno trebalo te joj rekoh: "Predloži im za Štefanje!" Najavljeni su lijepi dani oko Božića, pa zašto nekamo ne otići. Došli smo, upoznali se, malo pojeli i popili, posjetili znameniti Cetin i to je to. Bogatiji smo za divne ljude i divan dan na Kordunu. Ovo su njih dvije, do prije neki dan virtualne frendice s FB-a, a sada i frendice u živo. Kuna i Stanka.
... a ovo smo svi mi: Kuna, Stanka, Mato i ja!
... Cetingrad me u mnogome podsjetio na naš Lipik i Pakrac. Simbolika je na žalost u ratnoj povijesti Domovinskog rata. Podsjetnik na velikosrpsku ideju i četničiju još danas vrišti u središtu mjesta. Crkva UBDM bila je do temelja srušena te poslije obnovljena. Iz ruševina crkve izvukli su fragmente zvona, iz lipičkih ruševina cijela zvona. Tijekom Domovinskog rata 1991. grad je doživio teška razaranja te je naposljetku i okupiran. Oslobođen je u akciji Oluja u ljeto 1995. I tako ...
... u Cetingrad se dolazi cestom od Slunja. Iz smjera Karlovca ima putokaz nešto prije odmorišta iznad Rastoka. Tu se treba skinuti sa glavne ceste i zaputiti nekih 20-ak kilometara preko Korduna na istok prema granici s Bosnom i Hercegovinom.
... česma i iza nje plato na kome je spomenik poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu. Pitao sam nekoliko starijih mještana je li ovo na slici dolje Kloštarsko vrelo, no samo su me blijedo gledali i rekli: To je izvor, moš se napit vode. Kloštarsko vrelo predstavljalo je izvor vodoopskrbe staroga Cetina.
... vraćam se utvrdi Cetin sa svojim izuzetnim značenjem za hrvatsku, ali i europsku povijest. Prva spominjanja sežu u XIV. stoljeće, točnije u 1334., kad se spominje kao srednjovjekovni grad Cetin. Tko je sagradio ovu tvrđavu, kada je sagrađena i po kojim kriterijima je odabrana ova lokacija, nije poznato. Prema nekim istraživanjima povjesničari smatraju da je današnje naselje Cetingrad nastalo još u antičko doba. Srednjovjekovni grad Cetin smjestio se na dvjestotinjak metara visine na izoliranom brijegu, a u izvornom obliku bio je sazdan od dvostrukih bedema, kula i promatračnica.
... dva pogleda na Cetingrad. Fotkanje uz tako prodoran i čist hrvatski, gotovo planinski zrak. Divotica!
... uočava se brdovita okolina!
... isječci s info ploče:
Plemićka obitelj Frankopan imala je u okolici Cetina feudalne posjede.
* Koliko je taj kraj bio politički važan u hrvatskoj srednjovjekovnoj i ranoj novovjekovnoj povijesti svjedoči činjenica da se na Novu godinu 1527. u njemu održao Cetinski sabor, koji je doveo do konačnog kraja Hrvatsko-Ugarskog Kraljevstva i instaliranja nove vladarske dinastije. Na ispražnjeno prijestolje Kraljevine Hrvatske dolazi Ferdinand I. Habsburški (1503. – 1564.), čime su hrvatski krajevi ušli u sastav Habsburške Monarhije i u vlasti moćne dinastije ostali gotovo 400 godina. Dokument poznat kao Cetingradska povelja, koji su potpisali hrvatski velikaši i predstavnici novog kralja, danas se čuva u bečkom Državnom arhivu.
* Cetin se zbog važnog geostrateškog položaja već sredinom XVI. st. našao pod izravnom prijetnjom nove nadiruće sile – Osmanskog Carstva.
... škljocanje po utvrdi:
* Osmanlije su tijekom 120 godina neprekidnog posjedovanja na utvrdi napravili brojne preinake.
* Osmanlijski arhitekti i graditelji uglavnom su se koncentrirali na podizanje višekutnih bastiona, poznatijih kao tabije, na mjestima starih dijelova utvrde. Cetin je tako tijekom XVIII. st. u potpunosti utvrđen, o čemu i danas svjedoče brojni ostaci osmanlijske arhitekture. Tijekom osmanlijske vladavine kršćanska je vojska nekoliko puta pokušala vratiti Cetin u sastav Kraljevine Hrvatske, no svi su pokušaji do 1790. bili neuspješni.
** Pokraj tvrđave u prošlosti je vjerojatno vodio važan stari prometni put koji je povezivao sjeverne dijelove Hrvatske s Primorjem, još za hrvatskih narodnih vladara. U kasnijim fazama srednjeg vijeka ovuda je prolazila također važna cesta, koja je vodila iz slovenskih krajeva prema Bosni. Križala se s drugom važnom cestom kod nedalekog Klokoča. Ta druga cesta spajala je Senj i Modruš s Karlovcem i Siskom.
* Utvrda je vojnu funkciju zadržala sve do 1865., kad ju je krajiška vojska, zbog prestanka osmanlijske opasnosti, većim dijelom dala srušiti. Mjesto je nakon oslobođenja sve do 1910. nosilo ime Vališ Selo, po zapovjedniku opsade koja je 1790. oslobodila Cetin, spomenutom general-podmaršalu von Wallischu. Naselje je obnovljeno, stanovništvo se dobrim dijelom vratilo, a podignuta je i nova crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije. Tek 1910. naselje dobiva današnje ime Cetingrad. Ostaci ove srednjovjekovne utvrde danas su jedan od najvrednijih povijesnih i kulturnih spomenika na prostoru Korduna.
... utvrdu još uvijek krase ostaci branič kula, tabija, polukula. Ali-paša Bosanski dao je sagraditi Hergarsku kulu (tabiju) 1739., a Mehmed-paša glavnu kulu Drenđulu. Begova tabija bila je kod ulaza na sjeveroistoku, a na jugu kula Nebojša. Poznato je da je na sjeverozapadu još prije Turaka bio Lenkovićev bastion.
... položaj!
* Utvrda je vojnu funkciju zadržala sve do 1865., kad ju je krajiška vojska, zbog prestanka osmanlijske opasnosti, većim dijelom dala srušiti. Mjesto je nakon oslobođenja sve do 1910. nosilo ime Vališ Selo, po zapovjedniku opsade koja je 1790. oslobodila Cetin, spomenutom general-podmaršalu von Wallischu.
... utvrda se povremeno sporo obnavlja od 2010. Kako sam našao jedan zapis na portalu Hrčak: ruševine utvrde prvorazredan su spomenik graditeljstva i vrlo slojevito arheološko nalazište hrvatske srednjovjekovne i novovjeke povijesti. Cetin zaslužuje i potrebna sustavna arheološka istraživanja i doličnu konzervaciju i prezentaciju, kao spomenik hrvatske i europske povijesti i graditeljstva.
... europski fondovi nude lovu za obnovu, samo zahtijevaju projekt, papir, podnesak te plansko trošenje bez "skretničara" u vlastiti džep. No, sve je to kod nas izgleda neizvedivo.
... "čuvari" Cetina danas!
* izvor: https://hrvatski-vojnik.hr/cetin/
Tekst: Josip Buljan
** Wiki
Nema komentara:
Objavi komentar