subota, 5. listopada 2024.

... oči pune Hrvatske - Čabar i čabarski kraj!

 ... ugodna ljetna vožnja u dane prvog žutog lišća kada je većina turista ostavilo naše ceste vrativši se svojim domovima. Početak je rujna. Subota, a stara cesta ZG-RI poprilično prazna. Meni odgovara. Nema čak ni faca na sportacima koji tu divnu dionicu iskorištavaju do maksimuma. Svak od nas vozi na svoj način, odlično, osrednje ili lošije. Bitno je doći na cilj, a ne što prije stići, barem meni. Cilj moje vožnje je Čabar. Prije pet ili šest godina bio sam u tom gradiću poslom te si tada zacrtao u plan ponoviti dolazak što prije. No odužilo se!


... no, do Čabra ima zastanaka, a prvi je na nekadašnjem vidikovcu iznad Vrbovskog. Tužna slika propasti nekad omiljena mjesta za predahnuti od puta, popiti kavu, uživati u pogledu. Živ, živ, živ, nitko nije kriv!?


... poznate naljepnice na vratima!*?


... Vrbovsko!


... pored spomen parkića ukrašenog betonskom skulpturom kao spomenu petnaestom meridijanu kod skretanja za Brod Moravice većina samo prođe nesvjesna pored čega su projurili. Ovo područje presijeca 15. meridijan ; točnije prolazi "kroz" mjesta Brod Moravice i Staru Sušicu. Pored spomenika postavljena je i info ploča.



... približavam se Delnicama, a prije njih zastajem kraj kapelice sv. Antona u mjestu Dedin. Podataka o kapelici nema ni na netu.



... iznad Čabra kapelica Srca Isusova una malom proplanku u malom šumarku. Grad Čabar se prostire na 282 kvadratnih kilometara od čega je 215 pod šumom. Ima oko 2500 žitelja.




... sada većinom slijede sličice iz gradića u Gorskom kotaru, 45 km sjeverozapadno od Delnica. Položaj mu je na nešto više od 500m/nv na rijeci Čabranki uz samu granicu sa R. Slovenijom. Granica je preko mostića nedaleko ovog zdenca. Križev zdenac, a na ploči saznajemo da ga je podigao g. Miroslav Križ 1922. 


... rekao bih kako je ovdje nekada bila ljekarna!?


... u ulici stotinjak metara od središta grada jedan je konjanik. Da nije oronule ploče ne bi znali komu je podignut spomenik.


... u samom centru mjesta Spomenik je kralju Tomislavu na "Trgu kralja Tomislava".


... Grad se spominje od sredine 17. stoljeća. Tada je ban Petar Zrinski, utemeljitelj grada, ovdje izgradio ljevaonicu željeza.

* BRISANJEM ISPOD UPISANE POVEZNICE KRŠITE ZAKON O AUTORSKOM PRAVU RH *
Preuzeto s: https://www.putovnica.net/odredista/hrvatska/cabar



... iznad središta mjesta uzdiže se barokna župna crkva sv. Antuna Padovanskoga iz 1663. 




... kapelice križnoga puta iza crkve.



... dvorac Zrinskih (XVII. st.); normalno - vikendom zatvorene sve prostorije, nigdje nikoga, Luky sam na svijetu. Zanimljivosti poput zavičajne zbirke, zatim galerije Vilima Svečnjaka rođenog Zagrepčana koji je djetinjstvo proveo ovdje te gradu darovao četrdesetak svojih radova. Ovdje je smještena i gradska knjižnica te lovački trofeji g. Marijana Filipovića.


* U srednjem i ranome novom vijeku područje Čabra nalazilo se u posjedu hrvatskih velikaških obitelji Frankapan i Zrinski. Kao naselje, Čabar se prvi put u vrelima spominje u grobničkom urbaru grofa Petra Zrinskoga iz 1642. Zahvaljujući obližnjim rudnicima (limonit), Zrinski su ondje sredinom XVII. st. podignuli talionicu željeza, što je uvjetovalo doseljavanje novoga stanovništva (iz Kranjske) i brži gospodarski razvoj naselja.


... dvorac čine četiri zgrade povezane obrambenim zidom. Renoviran je u 19. i 20. stoljeću.


* Nakon sloma Zrinsko-frankapanske urote (1671) posjed Zrinskih u Čabru pripao je ugarskoj, a 1692. austrijskoj komori. Čabarski su talionički pogoni teško stradali u požaru 1711; rad je s manjim uspjehom obnovljen 1719. Posjed je 1798. ustupljen Matiji Josipu Paraviću, a nakon smrti njegova sina Polikarpa (1866) imanje je prešlo u nasljedstvo obitelji Ghyczy.


... Jeste li znali? Za vrijeme Petra Zrinskog spomenuta talionica željeza osnovana 1651., potiče osnivanje i kovnice novca 1657. godine (jedna je od naših  najstarijih kovnica novca)!


... putem prema nazad, prolazim kroz Parg kraj Čabra pa Gerovo. Zanimljiv mi je taj Parg. Često sam sretao osobe koji su kao i ja slušajući temperaturna izvješća radio meteorologa pogrešno "čuli" i izgovarali ime mjesta. Park kraj Čabra. Eto, ipak je to Parg.



... htio sam i do izletišta/izvora Kupe, no cesta je za promet osobnih vozila na žalost bila zatvorena prema ulazu Podgrič (n/p Risnjak).


... Gerovo je jedno od najstarijih gorskokotarskih naselja. Okruženo je šumom na 548 m/nv. Spominje se od 11. st. Nakon preseljenja talionice željezne rude u Čabar, Gerovo gubi svoj prometni i ekonomski značaj.  Okolina osim šume obiluje i izvorima pitke vode, proplancima i lovištima. 


... kapelica u šumarku pri ulazu u mjesto sa strane Čabra.


... mjestom na uzvisini dominira župna crkva sv. Hermagora i Fortunata iz 1842. Sv. Hermagor, biskup i mučenik te đakon Fortunat koji ga je pratio u službi i u mučeništvu. Inače je gerovska rkt. župa osnovana još 1504. te je najstarija u Gorskom kotaru.



... Današnji je izgled dobila 1842.g. Trobrodna crkva sa zvonikom na pročelju i sakristijom. Unutrašnjost je bogato oslikana od autora M. Antoninia.










... Prema legendi, Gerovo je dobilo ime prema ženi Geri. Legenda navodi kako su Turci napali Gerovo te ga uništili, a bježeće stanovnike pobili. U roblje je odvedeno stanovništvo sposobno za rad. Spasila se jedino žena po imenu Gera, koja se sakrila među korijenje debelih stabala. Kada su Turci otišli, Gera je naselila mjesto mladim ljudima iz okolnih krajeva. Prema navedenoj legendi, naselje od tada nosi ime Gerovo.



... Crni Lug!



... odmorište i izvor Kod korita!



... na putu prema Lokvama zastajem kod male zanimljive Božidarove kapelice. 


... ulaz u spilju Lokvarku zatvoren, zakasnio sam jedno sat vremena, no obišao sam kapelicu u blizini.








... Lokve i njene zanimljivosti nisam stigao obići, no ima dana ...


Nema komentara:

Objavi komentar