nedjelja, 19. rujna 2021.

... oči pune Hrvatske - Muzej Apoksiomena (M. Lošinj) !

 ... tijekom jednodnevnog posjeta Cresu bilo mi je nemoguće ne produžiti do Lošinja i ne posjetiti Apoksiomena ! ... davna želja - ispunjen san!


... ulazak u M. Lošinj, onako po inerciji, parkiranje motora na rivi pa "za nosom", i za manje od pet minuta šetnje po najjaćem zvizdanu eto me ispred muzeja. 



... muzej me oduševio već svojom jednostavnom vanjštinom (koju nisam kliknuo - ne znam zašto).
... normalno - na ulazu te čeka "pridržavanje" epidemioloških mjera, maska, pogled u kameru mjeriteljicu temperature, dezinfekcija ruku, ali i obuvanje nazuvaka na obuću.
... ok, no problemos!

... ulazni hol, plaćanje ulaznice, prostranost, oduševljava plava boja mora, a u dnu sobe replika Apoksiomena u društvu suvenirčića.




... iz ulaznog hola ljubazno te upute kroz jedna plava vrata u hodnik kojim se penješ dvadesetak stuba do tamne sobe.
... Tamna soba, UPITNIK pred vratima ??? ... no prvo sam se "zadivio" jedinom zapaženom šlamperaju, nagrada za muzej godine 2019, zalijepljena je selotejpom na zid !!! ... fakat ružno i blesavo, nereprezentativno! ... pa kvalitetno kopiraj original i uokviri; nije baš trošak veći od jedne ulaznice, mislim da je cijena bila 60 ili 70 kn.


... da, stao sam ispred vrata tamne sobe i što drugo nego ušao u nju !
... soba na moderan način kroz postavljene displaye daje gomile informacija o porijeklu raznih statua antičkih atleta te datira pronalazak i restauraciju Apoksiomena.




Muzej Apoksiomena jedinstvena je arheološko-arhitektonska kulturna institucija na našim prostorima, u cijelosti posvećena jednom eksponatu – brončanom kipu mladog atlete Apoksiomena. Kip je u podmorju pokraj otoka Lošinja, na dubini od 45 metara, pronašao turist iz Belgije 1997. godine. Apoksiomen je 1999. izvađen iz mora na čijem je dnu boravio gotovo dva tisućljeća.
Muzej Apoksiomena na originalan način priča priču o sportašu savršenih tjelesnih proporcija, umjetničkom djelu koje impresionira svojom cjelovitošću i ljepotom izvedbe. Brončani grčki kip Apoksiomena datiran je u 2. ili 1. st pr. Kr., a njegovo ime dolazi od riječi Apoxyomenos, grčkog naziva za prikaz atleta koji se čisti od ulja, znoja i pijeska nakon vježbanja ili natjecanja. Lošinjski atlet prikazan je u trenutku dok čisti svoju strugaljku, očuvan je u cijelosti, pri pronalasku su nedostajali samo mali prst lijeve ruke i oči te strugaljka, a na stopalu desne noge bio je još pričvršćen dio izvorne brončane baze. Konzervatorsko - restauratorski radovi na kipu, nakon vađenja iz mora, povjereni su Hrvatskom restauratorskom zavodu iz Zagrebu i trajali su punih 6 godina, nakon čega je kip Apoksiomena gostovao u nekim od najvažnijih svjetskih muzeja (Louvre, British Museum, J.P Getty Museum).
Muzej Apoksiomena, posvećen samo jednom artefaktu, jedinstvenom arheološkom pronalasku na Jadranu i njegovoj priči, otvoren je u svibnju 2016. godine u palači Kvarner u samom centru Malog Lošinja. Prekrasna antička skulptura je, tijekom gotovo dva desetljeća od vađenja iz mora do povratka na Lošinj, u Muzej osmišljen samo za njega, postala simbol i zaštitni znak otoka Lošinja. Apoksiomenova svevremenska ljepota, njegova neobična i misteriozna priča te osebujan muzejski postav još nikoga nisu ostavili ravnodušnim!











... nakon ove sobe ulazimo u Šarenu sobu, tepisi u šarolikim bojama najljepšeg podmorja, a na velikom "ekranu" možete u udobnosti stuba pratiti dokumentarni video od nalaska do svega ostaloga vezanoga uz glavni lik ove priče.





... iz Šarene sobe penjem se crvenim stubama i ulazim u Žutu sobu, totalno originalan naziv, jer u središtu sobe je jedan žuti stol, žuta stolica i po zidovima sva silina "tapeta" članaka iz našeg i svjetskog tiska o njegovu veličanstvu Aposiomenu. 








... slijedi hodnik Maslina i stube na čijim zidovima nalazimo priču o žitaricama, sjemenju i mini "TV" sa crtićem o miševima koji to "blago" kradu, ni nisam zapamtio cilj i našao poantu ove priče i iz toga vezu sa Apoksiomenom.





... na zidovima hodnika nalazimo jedno puno ljepše "uokvireno" priznanje ovom muzeju i njegovoj ostavštini !


... prolazeći ovim hodnikom vrlo lako je ne zapaziti okruglo okno kroz koje možete po prvi puta uočiti Apoksiomena " U ŽIVO"!

... na kraju stuba je mali hodnik iz kojega izlazi zaštitar, umoljava isključivanje svih fotića, mobaća i ostale slikovno/zvukovne snimaće galanterije te uvodi u bijelu sobu čijim središtem dominira toliko spomenuto ime i cilj obilaska - APOKSIOMEN !









... slijedi ulazak u sobu Kaleidoskopa u kojoj je slijedeće okno i pogled na antičkog atletu iz drugog kuta!















... izlazak prema dnu zgrade, hodnik, iz njega zanimljiv pogled na "ulicu"!



... za kraj posjeta muzeju - molim odite u toalet, olakšajte se i pročitajte poruke, muški; jer u ženskom ne znam što piše !




... još malo Lošinjskih sličica, jer žurio sam nazad prema Osoru, Lubenicama ...











Nema komentara:

Objavi komentar