... opet drugi put, druga sreća. Prije nekoliko godina bio sam tako blizu nalazištu, no u vremenskoj oskudici nakon posla i autom odustao sam od daljnje potrage. Sada sam shvatio koliko sam blizu bio. Nalazište arheoloških ostataka benediktinske opatije sv. Mihovila pronaći ćete na istočnim obroncima Psunja (417m/nv). U općini Brestovac, a u blizini sela Čečevac i Šnjegavić. Pronalazim i naziv Rudinska opatija.
... ovo je jedini putokaz. Od njega idemo pješice makadamom oko kilometar otprilike. Sve dok na jednom mjestu s lijeva ne dođemo do prostranog proplanka, livade. Tu ispred nas je račvanje, idete lijevim putem još nekoliko stotina metara i dolazite do lokaliteta na desno.
***** Inače Rudina se kao mjesto prvi se put spominje 1210. godine u darovnici kojom kralj Andrija II Arpadović (1205. – 1235.) dariva templare posjedom Lješnicom izuzetom iz Požeške županije i susjednim posjedom Račaša koji graniči sa Rudinom. Prvi spomen opatije je 1250. godine u ispravi kralja Bele IV kojom su Ivanki, sinu Abrahamovom od roda Sudan (Ždan, Zsadány), pretku porodice Veličkih, potvrđeni posjedi u Požeškoj i Šomođskoj županiji.
... ova benediktinska opatija u burnim vremenima ratova s Osmanlijama, prestaje funkcionirati. *Arheološka istraživanja u drugoj polovici 1980-ih godina 20. st. iznijela su na svjetlo dana ostatke trobrodne romaničke crkve s tri polukružne apside, zvonikom, sakristijom i ostatkom samostanskoga kompleksa. Ovaj lokalitet danas je prepoznatljiv po rudinskim glavama. To su bile obrađene konzole postavljene na potkrovni vijenac apsida crkve koja je pripadala samostanu, a stilizirano prikazuju lica zasad nepoznatih osoba.
... kao tetris !?
... lokalitet Rudina stoljećima je devastiran jer se kamen koristio u svrhu izgradnje okolnih sela, drugih crkva i sl. Najznačajnija osoba za istraživanje opatije je konzervator i muzeolog Gjuro Szabo On je početkom XX. st. započeo prva istraživanja. Izuzetno ruševna i zapuštena opatija Rudina tek1979. godine proglašena je spomenikom kulture.
... na važnost Rudine upućivao nas je književnik i povjesničar Julije Kempf (nekada gradonačelnik Požege) i prvi kustos gradskog muzeja u Požegi. Zatim slikar, povjesničar umjetnosti i književnik Matko Peić. Govorio je 1957. g. kako su rudinske skulpture povijesno i likovno blago.
... naš veliki znanstvenik i osnivač moderne seizmologije Andrija Mohorovičić, isticao je bitnost važnost arhitekture Rudina kao primjer monumentalnog graditeljstva u Slavoniji tijekom srednjeg vijeka.
Na većini kamenih skulptura nalaze se prikazi ljudskih lica, a na nekima se pojavljuju i cijeli ljudski likovi. To je najveća skupina romaničkih skulptura u kontinentalnoj Hrvatskoj.
... iz kamena cvijet!
... za one koji žele znati više - kliknite na poveznicu: http://www.romanika.net/wp-content/uploads/2018/03/Rudina-sva-lica.pdf
... kosti !? ... čije?
... radi visoke trave nisam prilazio ovom dijelu poštujući upozorenje.
... na lokalitetu nema niti jedne info ploče, nikakva opisa i zapisa.
Nema komentara:
Objavi komentar