... crkvu sam opisao prošle godine, sad pokoja crtica o centru svijeta, o centru Ludbrega i nekoliko okolnih uličica. Otkrivaju puno, nude obilje oku fantastičnih slika.
... nasuprot crkve zgrada/kuća u kojoj se rodio i kako ploča kaže započeo svoj stvaralački put Mladen Kerstner, hrvatski novinar, pisac, režiser. Najviše ga pamtimo po svoja dva djela iz kojih su nastale popularne TV serije, Gruntovčani i Mejaši. Ostavština su mu nezaboravni likovi Dudeka, Regice, Cinobera, Presvetlog i dr.
... jedan od mnogih podsjetnika na centar svijeta ova je spomen ploča u šetnici. Inače Ludbreg je jedno od najstarijih naselja u Hrvatskoj, Naslonjen je na lijevu obalu Bednje na raskrižju mnogih povijesnih puteva, od vremena Rimljana pa na dalje.
Turčin koji je bio pod bedemom uzeo je dijete i otrčao u šumu. Kad se nestretna žena osvijestila izrekla je kletvu: “Prokleti taj ludi brijeg!” I tako je naselje dobilo današnje ime Ludbreg. To je priča kojom je običan čovjek nastojao riješiti zagonetku postanka imena.
No, i povjesničari su nastojali proniknuti u tajnu nastanka tog imena. Mađarski povjesničar Thalloczy krajem 19. stoljeća bio je u dvorcu kneza Edmunda Batthyanya u Körmendu gdje je sređivao arhiv te obitelji. Naišao je na 264 isprave i povelje o veleposjedu Ludbreg. Prema njegovom mišljenju Ludbreg je dobio ime po svom osnivaču vitezu križaru LODBRINGU, koji je iz daleke Burgundije krenuo u križarski rat, ali se više nije vratio u domovinu, nego je ostao ovdje i nadjenuo mu svoje ime. Narod je ime izgovarao Ludbring i napokon se ime upotrebom premetnulo u Ludbreg. Stanovnici su rijetko upotrebljavali to ime, već jednostavno Lubreg, a u okolnim selima taj je naziv i danas u uporabi, osobito kod starijeg stanovništva.
Ona bi, sama po sebi, ostala tek jedna od povijesnih priča da se s njezinim tvrdnjama nije poigrao dr. Erasmus Weddigen iz Švicarske, zaljubljenik u Ludbreg, koji je, slučajno, shvatio da ako kao ishodište uzme Ludbreg te potom šestarom po karti icrtava koncentrične krugove, zaista brojni gradovi stoje na njihovim obodima.
Kao da mu nije bilo dovoljno potvrditi jednu legendu, Dr. Weddigen potvrdio i drugu. Naime, utvrdio je da se točno nasuprot Ludbrega, na južnoj polutci naše planete, nalazi mali južnopacifički otočić Antipodes, blizu Novog Zelanda. Postojanje, lokacija i ime tog otoka dio je mnogo složenije legende o ženi imena Ludberga, koja je, nakon što ju je nečastivi cijeli život dovodio u kušnju i zlostavljao, u bijesu zabila drven križu u tlo takvom silinom da je na suprotnoj strani planete „izbio“ otok imena Antipodravina, a na mjestu gdje je zabila križ, izvire slana zapaljiva voda iz samo središta zemlje.
Četvrta teorija o „centru svijeta“, vezana je uz kršćansku tradiciju da taj epitet dodjeli svakom mjestu koja su na neki način vezana uz Krista. Kako je Ludbreg staro i popularno svetište utemeljeno u čast Predragocjene Krvi Kristove, koja se, prema priči, čudom pojavila u kapelici Sv. Križa dvorca Batthyany, ova verzija priče, iako možda nije uzbudljiva kao Ludbergin obračun s nečastivim, ili mistična rimska geografija, vjerojatno je najbliža istini.
Nedjelja, a arheološki park Ilovia zatvoren je za posjetitelje, posjetiti možete radnim danima.
... nekakav totem, nisam otkrio što predstavlja, tko je autor, ništa, čak ni na net-u!
... spomenik je zaslužio i naš velikan Stjepan Radić.
... glazbena ograda omogućava posjetiteljima stvaranje melodije „Ode radosti“ !
Batthyanyji grade brojne vrijedne sakralne i svjetovne građevine, a gradu i dvorcu 1800. godine, rušenjem zidova oko tvrđave, daju novi izgled. Stari je grad u vlasništvu obitelji Batthyany bio sve do 1939. kada ga je otkupila općina odnosno današnji Grad koji je u njega smjestio upravu i druge javne institucije.
... posvećen mu je i mural!
... centar centra svijeta !
Nema komentara:
Objavi komentar